Ignacy Zalewski (ur. 1990)

Kompozytor, dyrygent. Ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie kompozycji prof. Marcina Błażewicza, a w 2015 roku uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej.

Pracował jako kompozytor-rezydent Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus i Filharmonii Świętokrzyskiej. Umiejętności kompozytorskie rozwijał podczas warsztatów z Magnusem Lindbergiem, Wolfgangiem Rihmem oraz podczas indywidualnych lekcji mistrzowskich z Krzysztofem Pendereckim.

Kurator (razem z Dariuszem Przybylskim) czteroletniego programu „Muzyka Naszych Czasów”, organizowanego przez Stowarzyszenie Akademia im. Krzysztofa Pendereckiego wraz z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

Ignacy Zalewski jest laureatem kilkunastu nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach kompozytorskich, m. in.: I Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim „Wielokulturowość nie działa?” (Trondheim/Kraków, 2014), II Nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. K. Szymanowskiego (Warszawa, 2013), czy Nagrody „Amadeusz” za najlepszy debiut kompozytorski w Teatrze Polskiego Radia (2015), przyznawanej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji oraz nagrody za najlepszą muzykę do słuchowiska radiowego na Festiwalu „Dwa Teatry” (Sopot, 2015).

Jego utwory były wykonywane m. in.: w Polsce, Niemczech, Rosji, Norwegii, Japonii, Szwajcarii, i ukazały się na dziewięciu płytach CD.

Ignacy Zalewski jest także członkiem zespołu muzyki nowej Hashtag Ensemble (jako dyrygent i kompozytor), z którym koncertował na licznych festiwalach w całej Polsce, m.in. Musica Electronica Nova, Poznańska Wiosna Muzyczna, Festiwal „Ogrody Muzyczne” w Warszawie. Ma na koncie liczne prawykonania, w tym „Warsaw Music” Wojciecha Błażejczyka, którego nagranie, dokonane przez Hashtag Ensemble pod batutą Ignacego Zalewskiego, dostało się do finałowej szóstki konkursu Palma Ars Acustica, organizowanego przez Europejską Unię Radiową.

Wydarzenie