Król-Duch

Wszystkie Wydarzenia Kalendarz

Nocny seans metempsychiczny z poematem Juliusza Słowackiego i z wykorzystaniem ostatniego niedokończonego dramatu Książę Michał Twerski

 

Niedokończone arcydzieło Juliusza Słowackiego pisane przez umierającego poetę zostanie wystawione w zakamarkach Teatru Polskiego i na ulicach Warszawy. „Króla-Ducha” reżyseruje Łukasz Kos.

Jedni je odrzucają, inni pozostają zarażeni jego tajemniczym „wirusem”. Piłsudski recytował go z pamięci,  a będąc u władzy urządził Słowackiemu królewski pogrzeb na Wawelu. Karol Wojtyła jako młodzieniec w Teatrze Rapsodycznym w czasach okupacji wcielał się w Króla Ducha.

Dzieło demoniczne czy święte? Utwór wariata czy profety? A może wyzwanie rzucone czytelnikowi przez poetę, domagające się otwartego umysłu, najodważniejszy projekt literacki, który miał literaturę przekroczyć?

Łukasz Kos uważa, że dziś, prawie 170 lat po powstaniu tekstu, warto dać widzom możliwość zanurzenia się po raz pierwszy w całym materiale tego niezwykłego poematu, warto poświęcić jedną nieprzespaną noc, by podjąć wyzwanie rzucone przez Słowackiego, i dać mu własną odpowiedź.

Reżyseria: Łukasz Kos
Scenografia: Aleksandr Prowaliński
Konsultacja literacka: prof. dr hab. Marek Troszczyński (IBL) Muzyka: Dominik Strycharski
Występują: Michał Bieliński, Izabela Bukowska, Andrzej Konopka, Ewa Makomaska, Krystian Modzelewski, Joanna Niemirska, Piotr Trojan, Natalia Sikora, Afrodyta Weselak, Piotr Żurawski i inni.

Spektakl powstaje we współpracy Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana  w Warszawie, Centrum Myśli Jana Pawła II i Wydziału Artes Liberales UW.