Catalina Vicens

Catalina Vicens

Ceniona za liryczne interpretacje, wirtuozerię i olśniewający styl gry, chilijska instrumentalistka Catalina Vicens grająca na historycznych instrumentach klawiszowych, prezentuje swój kunszt w najważniejszych salach koncertowych i na festiwalach muzyki dawnej w Europie i obu Amerykach, dając także recitale solowe w najważniejszych muzeach i kolekcjach oryginalnych instrumentów historycznych na świecie, m.in. w National Music Museum (USA), Musical Instruments Museum w Edynburgu (Szkocja), Instrumentensammlung Schloss Bad Krozingen (Niemcy), Cobbe Collection Trust oraz The Fletcher Collection (obie w Wielkiej Brytanii).

Artystka łączy obecnie intensywną międzynarodową karierę solistki z pracą badawczą. Jako ekspert w dziedzinie dawnych instrumentów klawiszowych była zapraszana do gry na najstarszym wciąż działającym klawesynie świata (uwiecznionym przez nią w najnowszym nagraniu płytowym pt. Il Cembalo di Partenope, Carpe Diem Records, 2017), XV-wiecznych gotyckich organach w kościele św. Andrzeja w Ostönnen (jednym z najstarszych i najlepiej zachowanych tego typu instrumentów na świecie), instrumentach klawiszowych z kolekcji Neumeyera-Junghannsa-Tracey’a w Niemczech (gdzie nagrała płytę Parthenia 1613, Carpe Diem Records 2013) oraz kilku innych kolekcjach w Wielkiej Brytanii, na kontynencie europejskim i w Stanach Zjednoczonych. Zyskała także uznanie swoimi interpretacjami na średniowiecznych portatywach i pozytywach, klawicymbale i klawicyterium. Prowadzi gościnnie kursy specjalistyczne i mistrzowskie gry na klawesynie i pianoforte, a także interpretacji muzyki średniowiecznej i kameralnej m.in. w Longy School of Music w Cambridge, Massachussets (USA), berlińskim Universität der Künste oraz Folkwang Universität der Künste w Essen (Niemcy), Akademii Renesansu w Lunenburgu (Kanada), regularne kursy muzyki dawnej w Burg Fürsteneck oraz Międzynarodowe Dni Portatywu w Niemczech, których jest kuratorem od 2011 roku. W 2016 roku była również członkinią jury podczas Międzynarodowego Konkursu Klawesynowego im. M. oraz I. Jurowów.

Catalina Vicens studiowała grę na historycznych instrumentach klawiszowych pod kierunkiem Lionela Party’ego w Curtis Institute of Music, u profesora Roberta Hilla w Musikhochschule we Fryburgu, a także u Andrei Marcona i Jespera Christensena w Schola Cantorum Basiliensis. Promotorem jej (pierwszej w świecie) pracy magisterskiej w dziedzinie średniowiecznych instrumentów klawiszowych była – również działająca w Bazylei – Corina Marti. Później artystka specjalizowała się w wykonawstwie muzyki współczesnej na instrumentach historycznych, a także studiowała grę na dawnych oraz tradycyjnych instrumentach perkusyjnych. Obecnie przygotowuje pod kierunkiem Dinko Fabrisa i Tona Koopmana rozprawę doktorską na Uniwersytecie w Lejdzie oraz w Instytucie Orfeusza w Gandawie.

Artystka regularnie występuje i nagrywa z zespołami muzyki średniowiecznej, renesansowej, barokowej oraz muzyki nowej w Europie, Stanach Zjednoczonych i Ameryce Południowej. Jest kierownikiem artystycznym zespołu Servir Antico, z którym ponownie odkrywa mało znany repertuar i dziedzictwo intelektualne epoki humanizmu (XIII-XVI wiek). Grała również w orkiestrach pod batutą takich znanych mistrzów, jak Otto-Werner Müller, Gottfried von der Goltz, Andrea Marcon, Skip Sempé oraz Carlos Miguel Prieto.

 

Oficjalna strona internetowa artystki: www.catalinavicens.com