Michał Zdunik

Michał Zdunik

Michał Zdunik

Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserii na Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Dramatopisarz, reżyser, eseista, kompozytor muzyki teatralnej.

Jest autorem dramatów – m.in: „Lalki” (prapremiera w Teatrze Witkacego w Zakopanem, reż. Szymon Hieronim Budzyk), „Origami” (prapremiera Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, reż. Tomasz  Węgorzewski), „Aż do samego końca” (prapremiera w Teatrze Polskiego Radia, PR I, reż. Julia Mark) oraz „Szczegółowa teoria życia i umierania” (premiera Teatr Polskiego Radia) i „Wzór na pole trójkąta” (Nowy Teatr w Słupsku, reż. Jan Hussakowski).

Reżyseruje spektakle dramatyczne np. zrealizowane w OPT Gardzienice: „Matka odchodzi”, „Świadkowie albo nasza mała stabilizacja” Różewicza. Wystawił także takie teksty jak „Nora” Ibsena, Scena Polska, Tešinske Divadlo w Cieszynie, „Dziewiąty dzień księżycowy” Hromowej, Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, „Powrót” Bukowskiego i Zdunika, Teatr Miejski w Gliwicach), 

W jego dorobku znajdują się również słuchowiska radiowe, spektakle telewizyjne oraz koncerty.

Zdobył liczne wyróżnienia. M.in.: w 2018 roku został laureatem Nagrody Talanton za najlepszy debiut dramaturgiczny na antenie radiowej Jedynki. Z kolei słuchowisko „Szczegółowa teoria życia i umierania” otrzymało Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego, a spektakl telewizyjny „Pradziady” zdobył Bronze Remi na 53 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym WorldFest w Houston w kategorii Independent Shorts – Dramatic – Adaptation.

Komponuje muzykę do spektakli dramatycznych i słuchowisk, jest autorem opracowań muzycznych.

Zajmuje się także eseistyką i krytyką kultury. Teksty publikował m.in w „Dwutygodniku”, „Ruchu Muzycznym” i „Teatrze”. 

W 2017 roku opublikował monografię „Teoria polskiego dramatu postsakralnego na przykładzie twórczości Stanisława Wyspiańskiego i Tadeusza Różewicza” (Wydawnictwo: Wydział Polonistyki UW).

Był stypendystą m.in.: Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rektora Uniwersytetu Warszawskiego i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz laureatem Stypendium Artystycznego Miasta Stołecznego Warszawy.

Content | Menu | Access panel