zespół proModern

proMODERN

proMODERN

Pasja, perfekcja, kreatywność. proMODERN to sekstet wokalny muzyki współczesnej, który tworzy sześć niezwykłych osobowości.

Zespół specjalizuje się w interpretacji utworów muzyki współczesnej. Prawykonał 38 utworów przede wszystkim kompozytorów polskich (w tym miniatury, większe formy a capella, utwory wokalno-instrumentalne i z towarzyszeniem orkiestry, opery oraz pieśni). Zespół powstał w 2012 roku. Od tego czasu wystąpił na wielu polskich i międzynarodowych festiwalach w tym Warszawska Jesień, La Folle Journée de Varsovie, ReMusica, Sacrum Profanum. Można było go usłyszeć z towarzyszeniem orkiestr, m. in.: NOSPR i Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. J. Semkowa, na scenach większości polskich filharmonii.

proMODERN zdobył pięć nagród polskiego przemysłu muzycznego Fryderyk: w 2015 roku w kategoriach „Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej” i „Album Roku Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa” za swoją debiutancką płytę „Where are you. Pieces from Warsaw”. Z kolei rok 2018 rok przyniósł im uznanie w kategoriach „Album roku Muzyka Współczesna” i ponownie „Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej” za drugi krążek – „proMODERN shakespired”, który ukazał się w grudniu 2017 roku. 

Utwór Philipa Lawsona, który legendarny artysta stworzył specjalnie na zamówienie zespołu, na przestrzeni zaledwie dwóch tygodni doczekał się 20000 odsłuchań na Spotify. W 2020 roku proMODERN zdobył kolejnego Fryderyka w kategorii „Album Roku Muzyka Współczesna” za płytę „Comfort zone”.

W 2018 roku proMODERN otrzymał nominację do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „Odkrycie roku” za kreację „Stimmung” Karlheinza Stockhausena podczas festiwalu KODY w Lublinie.

proMODERN tworzą:

Marta Czarkowska – sopran
Ewa Puchalska – mezzosopran
Ewelina Rzezińska – mezzosopran
Aleksander Rewiński – tenor
Krzysztof Chalimoniuk – baryton
Piotr Pieron – bas

fot. Borys Synak

Content | Menu | Access panel