Dziewiąta edycja interdyscyplinarnego Festiwalu Nowe Epifanie trwa w Warszawie już od dwóch tygodni!

28.02.2018 (środa)

KONCERTY

13 lutego w wigilię Środy Popielcowej „Potańcówką ostatkową” w Pałacu Kultury i Nauki zakończyliśmy karnawał i zainaugurowaliśmy wielkopostny festiwal. 300 uczestników pod przewodnictwem Akademii Tańca Tradycyjnego uczyło się krakowiaka, oberka i kujawiaka. Tancerzom przygrywały „Wowakin Trio” oraz „Kapela Kożuch”.

Za nami już pierwsze koncerty – na Zamku Królewskim w Warszawie „Psałterz polski / Co za przyczyna tego zamieszania?”, koncert muzyki dawnej w mistrzowskim wykonaniu Adama Struga, Monodii Polskiej oraz Marii Erdman, zaś w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego pierwsza festiwalowa premiera na Festiwalu – oparte na Biblii widowisko muzyczne „Jestem” w reż. Krzysztofa Czeczota.  Artyści skupili się na rozważaniach nad losami biblijnych królów, wystąpili: Anna Seniuk, Olgierd Łukaszewicz, Mariusz Bonaszewski, Miłogost Reczek, Zbigniew Konopka, Grzegorz Kwiecień, Leszek Zduń, Redbad Klynstra-Komarnicki.

Festiwal zbliża się do półmetka, w programie kolejne koncerty. W najbliższą niedzielę 4 marca kolejna premiera – w Studiu Lutosławskiego zabrzmi prawykonanie napisanego na Festiwal Nowe Epifanie utworu „Stabat Mater” Ignacego Zalewskiego. Usłyszymy żeński głos biały, multiperkusję, pięć instrumentów oraz Chór VRC. 16 marca zapraszamy do Kościoła Wszystkich Świętych na koncert „Witaj, cierniowa korono” w wykonaniu Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II pod kierunkiem Jana Krutula. Przed nami również dwa koncerty z cyklu koncertów muzyki dawnej w wykonaniu słynnego belgijskiego zespół Graindelavoix. 18 marca zapraszamy do Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Warszawie na „Nieszpory cypryjskie” zaś 25 marca do Muzeum Geologicznego na „Ciemne Jutrznie”.

TEATR

Teatralny cykl festiwalowy rozpoczęliśmy pokazem Drugi Świat” w wykonaniu holenderskiej grupy teatralnej TG. Lynx w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

3 marca w ramach pokazów gościnnych zaprezentujemy spektakl – oratorium „Return to the Voice” Teatru Pieśń Kozła w Kościele Wszystkich Świętych. 11 marca zapraszamy do Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Młody reżyser i dramatopisarz Bartosz Żurowski na Festiwal przygotuje czytanie sztuki „Piłat i Król”. Festiwalowi przez cały czas towarzyszą pokazy w Teatrze Lalka „Król Maciuś I” oraz „Mater Dolorosa” w reż. Darii Kopiec.

Przed nami kolejne premiery na Festiwalu, 15 marca „Król marionetek” w reż. Izadory Weiss w Teatrze Lalka, 16 marca „Kartoteka rozrzucona” w reż. Radosława Rychcika w Studio Teatregaleria, 23 marca „Biblia. Rdz. 37-50” w reż. Michała Zadary w Nowym Teatrze zaś 22 marca „Król-Duch”, reż. Łukasz Kos w Teatrze Polskim.

KULINARIA

Cykl wydarzeń kulinarnych rozpoczęliśmy emocjonalnym, silnym akcentem – warsztatami gotowania i dzielenia się „Postną kuchnią na plebanii”. We współpracy z uczniami z Zespołu Szkół Spożywczo-Gastronomicznych oraz uczestnikami warsztatów, pod przewodnictwem Macieja Bartona, szefa kuchni w Ostoi Chobienice oraz Krystyny Zgódki, jednej z bohaterek książki „Kuchnia na plebanii” Łukasza Modelskiego, uczestnicy warsztatów przygotowali 80 litrów żuru i 1500 pierogów z kaszą gryczaną. Ciepły posiłek po warsztatach zawieziony został podopiecznym Wspólnoty Sant’Egidio.

27 lutego wydarzeniem artystyczno-kulinarnym „Bieda król” w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprosiliśmy uczestników do rozważań na temat odpadów, resztek, śmieci. Pokazaliśmy to co niechciane, brzydkie i przygotowaliśmy z tych materiałów królewską ucztę. Każdy z uczestników otrzymał wyjątkowy porcelanowy talerz z porcelany z Fabryki Kristof wykonany przez Alicję Patanowską.

Przed nami jeszcze w ramach cyklu kulinaria 10 marca „Królowie postu: ocet, miód i chrzan” – warsztaty kulinarne i rozmowa o historycznej kuchni postnej w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Na zakończenie cyklu, 13 marca zapraszamy do klubu Niebo na rozmowę „Kuchnia postna, kuchnia roślinna”. Z Martą Dymek oraz Pawłem Bravo porozmawiamy o tradycji poszczenia w różnych kulturach, o modzie na kuchnię roślinną.

SPOTKANIA

Nowe Epifanie to festiwal interdyscyplinarny. Za nami unikatowe spotkanie ze „Współczesną architekturą sakralną”. Miłośników architektury zaprosiliśmy do klasztoru ojców Dominikanów na Służewie na spotkanie o współczesnej architekturze sakralnej ze Stanisławem Niemczykiem (architektem), Kubą Snopkiem (współautorem projektu „Architektura VII Dnia”) i Anną Cymer.

W ramach cyklu rozmowy zapraszamy 1 marca na spotkanie z Mają Komorowską w Teatrze Lalka. Artystka podzieli się z widzami przemyśleniami związanymi z tematem odchodzenia. 10 marca „Król i Korona Cierniowa” w Filmotece Narodowej – Instytut Audiowizualny. Zapraszamy na wykład profesora Jerzego Pysiaka poświęcony religijnym podstawom władzy królewskiej w średniowiecznej Europie, a w szczególności królewskiej pobożności wobec świętych i relikwii, w tym pamiątek Męki Pańskiej. Na oba wydarzenia wstęp wolny.

W każdy poniedziałek festiwalowy zapraszamy do Kina Iluzjon o g. 18.00 na pokazy filmowe połączone z dyskusją. Szczegóły na http://noweepifanie.pl/wszystkie-wydarzenia-festiwalu/#Film

W weekendy zapraszamy dzieci i rodziców na unikatowe warsztaty. We współpracy z Fundacją Sto Pociech przygotowaliśmy warsztaty „Dzieci Króla – Czytogranie” i architektoniczne „Jego wysokość zamek błyskawiczny”, zaś razem z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym organizujemy warsztaty „Królewskie maniery w Małym Kinie”. Na wydarzenia wstęp wolny, obowiązują zapisy. Szczegóły dostępne na  http://noweepifanie.pl/wszystkie-wydarzenia-festiwalu/#Edukacja

Szczegółowy program Festiwalu dostępny na: http://noweepifanie.pl/kalendarz-festiwalu/