Obraz przedstawia rycinę Hendricka Goltziusa. Na głównym planie grająca na klawikordzie młoda kobieta w stroju z epoki (XVIw). Za nią młody mężczyzna.

Muzyka na Festiwalu Nowe Epifanie

Wierni widzowie Festiwalu Nowe Epifanie wiedzą, że co roku mocnym akcentem programu jest cykl muzyczny. Nie inaczej będzie i tym razem. Na pierwszy koncert zapraszamy już dzisiaj.

Jak zapowiadają kuratorzy programu muzycznego Sonia Wronkowska i Łukasz Kozak:

W tegorocznym programie muzyki dawnej przyglądamy się różnym końcom świata: wymieraniu gatunków, instrumentów, stylów. Podejście futurystyczne, czyli biblijna apokalipsa, to tylko jedna z możliwych interpretacji tematu Festiwalu. Podejście humanistyczne zwraca z kolei uwagę na losy indywidualnych ludzi, na przykład znakomitych muzyków padających ofiarą epidemii. W historii doświadczaliśmy wielkiego wymierania klawikordu czy violi da gamba, polskiej muzyki tradycyjnej czy ziemskich ekosystemów. Przełomy stylistyczne przynosiły kres jednym gatunkom muzycznym, a umożliwiały rozwój innych. Kapitalizm i rewolucja fonograficzna zmieniają nasze nawyki korzystania z kultury. Nie bez przyczyny na miejsce tegorocznych koncertów wybraliśmy Muzeum Ewolucji PAN
w Warszawie, a muzykę dostarczymy słuchaczom za pośrednictwem internetu.

Program całego cyklu muzycznego można znaleźć tutaj.

Content | Menu | Access panel