22 LUTEGO - 02 KWIETNIA
Nowe Epifanie - Kulinaria

Kulinaria

Zupa cytrynowa z kluseczkami

Lucyna Ćwierczakiewiczowa „365 obiadów za 5 zł"

Lucyna Ćwierczakiewiczowa była pierwszą dama polskiej kuchni w drugiej połowie XIX wieku. Sprzedawała więcej książek niż Henryk Sienkiewicz i była z tego powodu bardzo dumna.

Do przygotowania:
włoszczyzna (marchew, pietruszka, seler, cebula, por)
sól (łyżka stołowa)
3 liście laurowe
suszone grzyby (kilka sztuk)
ziele angielskie (kilka sztuk)
pieprz czarny (kilka ziaren)
mąka (ok. 150 g)
woda (100 ml)
natka pietruszki
kwaśna śmietana (2 łyżki stołowe)
cytryna (1 sztuka)

Ugotować tak zwyczajnie rosół z mięsa wołowego, potem wziąć pół kwarty śmietany na pół garcowy garnek zupy, 3 żółtka, sok jednej dużej cytryny, rozbić to dobrze i rozprowadzić rosołem. Do tej zupy gotuje się osobno z masłem kasza perłowa lub ryż i po zaprawieniu, rozbiwszy trochę łyżką, żeby zupa nabrała zawiesistości, wkłada się w garnek dla zagotowania razem z zaprawą. Ta zupa daleko częściej bywa podawana postna, wtedy zamiast rosołu ugotować smak z włoszczyzny, cebuli i nieco korzeni, osobno zaś rozgotować kaszę perłową z masłem, robić ją do białości i rozprowadzić przecedzonym smakiem. Na wydaniu zaprawić śmietaną z żółtkami, wcisnąć cytrynę i dać raz zagotować. W wazie powinny być plasterki cytryny cienko pokrajane.

[FM_form id="1"]
Zobacz klauzulę >>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w postaci mojego adresu e-mail w celu informowania o wydarzeniach związanych z Festiwalem Nowe Epifanie poprzez wysyłanie newslettera, przez Centrum Myśli Jana Pawła II z siedzibą w Warszawie (00-372), ul. Foksal 11. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, poprzez kliknięcie w link umieszczony w każdym wysłanym newsletterze, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Dane podaję dobrowolnie, niemniej oświadczam, iż wiem, że bez ich podania nie jest możliwa realizacja usługi „Newsletter”.

* Informujemy iż Państwa dane osobowe zbierane są wyłącznie w celu informowania o działaniach Centrum poprzez wysyłanie newslettera, na podstawie Państwa zgody, zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. Administratorem danych jest Centrum Myśli Jana Pawła II z siedzibą w Warszawie (00-372), ul. Foksal 11. Dane będą przetwarzane przez okres 5 lat od dnia ich podania. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu, jak również wniesienia skargi do odpowiedniego organu nadzoru, gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie Państwa danych narusza przepisy prawa. Administrator nie przewiduje przekazywania danych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej, poza uzasadnionymi przypadkami związanymi z realizacją obowiązków wynikających z umów międzynarodowych lub regulacji wynikających z prawa Unii. Ponadto informujemy, iż odbiorcą Państwa danych osobowych jest podmiot zewnętrzny obsługujący system i oprogramowanie informatyczne administratora i podmiot który na zlecenie administratora świadczy usługę e-mailingu/wysyłki newslettera. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się poprzez zapisanie danych urządzenia z którego użytkownik korzysta i danych dostępu podczas podania adresu e-mail, konsekwencją takiego przetwarzania będzie wysyłka newslettera lub brak wysyłki w przypadku podania błędnego adresu e-mail. W przypadku jakichkolwiek pytań, uwag, próśb, kontakt z inspektorem danych osobowych administratora można uzyskać pod adresem e-mail: iod@centrumjp2.pl, jak również pod numerem telefonu: 22 826 42 21.

Content | Menu | Access panel