Stanowisko Centrum Myśli Jana Pawła II w sprawie spektaklu #chybanieja

22.02.2019 (piątek)

Stanowisko Centrum Myśli Jana Pawła II w sprawie spektaklu #chybanieja

Centrum Myśli Jana Pawła II jest organizatorem Festiwalu Nowe Epifanie. W ramach dziesiątej jego edycji przygotowanych zostało sześć premier teatralnych, koncerty muzyki dawnej, projekcje filmów czy wydarzenia kulinarne. Spektakl „#chybanieja” zaplanowany był jako gościnny pokaz przedpremierowy w Warszawie.

Z Teatrem Maska w Rzeszowie 4 grudnia 2018 roku Centrum zawarło umowę, w ramach której zamówiony został pokaz. Jego prezentacja miała nastąpić w Warszawie na początku 10. edycji Festiwalu Nowe Epifanie. W ramach umowy Teatr zobowiązał się do zawarcia umów z twórcami i wykonania pokazu. Dyrekcja Centrum nie ma informacji o tym, by artyści pracowali bez stosownych umów. Centrum natomiast wywiązało się ze swojego zobowiązania jako Organizator Festiwalu wpłacając na konto Teatru I ratę za wykonanie umowy.

Analizujemy sprawę od strony prawnej, formalnej i organizacyjnej. Szukamy jak najlepszego wyjścia z tej trudnej sytuacji. Niemniej z uwagi na to, że Festiwal rusza już za niecałe 2 tygodnie, utrzymanie spektaklu w ramach programu zależy od wypracowanego rozwiązania.