napis agape fileo na tle rzeźby ukrzyżowanego Jezusa

[ZAKOŃCZONE] Agape & Fileo. Kobieta mierząca się z krucyfiksem

wizualne
31.03.2022
czw.
17:00 i 19:00
Station of Art Gallery, ul. Grzybowska 12/14
Cena biletu: wstęp wolny

W tegorocznym Festiwalu Nowe Epifanie spotykamy się z Jezusem jako kluczową postacią w kulturze chrześcijańskiej. Jest to okazja do postawienia wielu pytań. Kim jest dziś Jezus dla nas, społeczeństwa? Czy Kościół może być na powrót przestrzenią, gdzie reprezentowana jest sztuka współczesna? 

W programie sztuk wizualnych będziemy obcować z figurą Jezusa przedstawionego w formie klasycznej rzeźby, inspirowanej renesansowym mistrzem Michałem Aniołem. 

Czerpiąc z ikonografii osadzonej w kulturze Kościoła Katolickiego spróbujemy przybliżyć się do zapomnianego lub mniej popularnego, przedstawiania Jezusa nagiego. To jego cielesność i człowieczeństwo stało w centrum podejścia nazwanego we włoskim renesansie „ostentatio genitalium”. 

Autorka rzeźby Aleksandra Koper w swojej pracy kładzie nacisk na formę cielesną bez krzyża, lecz w geście ukrzyżowania. Nie definiuje cierpienia, ale akcentuje Agape (bezwarunkową miłość Jezusa do ludzi). 

Jezus Aleksandry Koper ma być Jezusem wszystkich ludzi: wierzących i niewierzących, kobiet i mężczyzn, starych i młodych. Ma nie dzielić, a jednoczyć, jako człowiek, jeden z nas, z fizycznym ciałem, które ludzko cierpi w geście ukrzyżowania. Oddaje się nam ludziom jako postać z krwi, kości i mięsa wyjętego z przestrzeni sacrum, ale nie tworzącego profanum. Oddaje się w wielkiej miłości i umiłowaniu Agape&Fileo (miłości braterskiej). 

Czas trwania: 28.03-02.04.2022

Panel/Wernisaż : 31.03.2022 17:00/19:00

 

BILET KUP BILET ONLINE

NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter, aby być na bieżąco!

Zaznacz klauzulę, która pozwoli nam na wysyłanie newslettera.

Zobacz klauzulę >>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w postaci mojego adresu e-mail w celu informowania o wydarzeniach związanych z Festiwalem Nowe Epifanie poprzez wysyłanie newslettera, przez Centrum Myśli Jana Pawła II z siedzibą w Warszawie (00-372), ul. Foksal 11. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, poprzez kliknięcie w link umieszczony w każdym wysłanym newsletterze, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Dane podaję dobrowolnie, niemniej oświadczam, iż wiem, że bez ich podania nie jest możliwa realizacja usługi „Newsletter”.

* Informujemy iż Państwa dane osobowe zbierane są wyłącznie w celu informowania o działaniach Centrum poprzez wysyłanie newslettera, na podstawie Państwa zgody, zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. Administratorem danych jest Centrum Myśli Jana Pawła II z siedzibą w Warszawie (00-372), ul. Foksal 11. Dane będą przetwarzane przez okres 5 lat od dnia ich podania. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu, jak również wniesienia skargi do odpowiedniego organu nadzoru, gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie Państwa danych narusza przepisy prawa. Administrator nie przewiduje przekazywania danych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej, poza uzasadnionymi przypadkami związanymi z realizacją obowiązków wynikających z umów międzynarodowych lub regulacji wynikających z prawa Unii. Ponadto informujemy, iż odbiorcą Państwa danych osobowych jest podmiot zewnętrzny obsługujący system i oprogramowanie informatyczne administratora i podmiot który na zlecenie administratora świadczy usługę e-mailingu/wysyłki newslettera. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się poprzez zapisanie danych urządzenia z którego użytkownik korzysta i danych dostępu podczas podania adresu e-mail, konsekwencją takiego przetwarzania będzie wysyłka newslettera lub brak wysyłki w przypadku podania błędnego adresu e-mail. W przypadku jakichkolwiek pytań, uwag, próśb, kontakt z inspektorem danych osobowych administratora można uzyskać pod adresem e-mail: iod@centrumjp2.pl, jak również pod numerem telefonu: 22 826 42 21.

Content | Menu | Access panel