buddyjska wizja bardo. postaci siedzące w kręgu. jedna postać w punkcie centralnym

[ZAKOŃCZONE] Bardo thodol czyli wyzwolenie poprzez słuchanie

Muzyka
06.03.2022
nie.
19:00
Galeria Porczyńskich, pl. Bankowy 3/5 (wejście od ul. Elektoralnej)
Cena biletu: 20/30 zł

Utwór Ignacego Zalewskiego na zespół wokalny, perkusję solo, klarnet solo i zespół instrumentalny, oparty został o „Tybetańską Księgę Umarłych”. Nowe tłumaczenie klasycznego buddyjskiego tekstu na język polski przygotował poeta i filolog, Mateusz Żaboklicki.

„Bardo thodol czyli wyzwolenie poprzez słuchanie” to rodzaj requiem osadzonego w tybetańskiej tradycji eschatologicznej. Jest to poniekąd II część „Stabat Mater”, które kompozytor stworzył w 2018 roku, również specjalnie na Festiwal Nowe Epifanie. 

Mimo że oba utwory dzieli wykorzystane w nich zaplecze kulturowe, łączy je psychologiczny namysł twórczy. 

W „Stabat Mater” tematem były stany emocjonalne Matki, której Syn umiera na krzyżu. W nowej kompozycji – zgodnie z przesłaniem i precyzyjnymi opisami tybetańskiej księgi – tematem są stany emocjonalne, stany przejściowe (tyb.: bardo), których doświadcza umysł, świadomość osoby umierającej.  

Bezpośrednią inspiracją do skomponowania tego utworu były ostatnie rozmowy Ignacego Zalewskiego z Marcinem Błażewiczem, kompozytorem, profesorem Uniwersytetu Fryderyka Chopina, dotyczące filozofii buddyjskiej, NDE (near death experience) i neuronauk.

PEŁNY TEKST UTWORU

Występują:
Leszek Lorent – perkusja solo,
Andrzej Ciepliński – klarnet solo,

proMODERN
Marta Czarkowska – sopran,
Ewa Puchalska – mezzosopran,
Ewelina Rzezińska – mezzosopran,
Aleksander Rewiński – tenor,
Krzysztof Chalimoniuk – baryton,
Piotr Pieron – bas,

Chopin University Modern Ensemble
Przemysław Zych – dyrygent

Partner:

Zaiks sprzyjamy wyobraźni

BILET KUP BILET ONLINE

NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter, aby być na bieżąco!

Zaznacz klauzulę, która pozwoli nam na wysyłanie newslettera.

Zobacz klauzulę >>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w postaci mojego adresu e-mail w celu informowania o wydarzeniach związanych z Festiwalem Nowe Epifanie poprzez wysyłanie newslettera, przez Centrum Myśli Jana Pawła II z siedzibą w Warszawie (00-372), ul. Foksal 11. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, poprzez kliknięcie w link umieszczony w każdym wysłanym newsletterze, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Dane podaję dobrowolnie, niemniej oświadczam, iż wiem, że bez ich podania nie jest możliwa realizacja usługi „Newsletter”.

* Informujemy iż Państwa dane osobowe zbierane są wyłącznie w celu informowania o działaniach Centrum poprzez wysyłanie newslettera, na podstawie Państwa zgody, zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. Administratorem danych jest Centrum Myśli Jana Pawła II z siedzibą w Warszawie (00-372), ul. Foksal 11. Dane będą przetwarzane przez okres 5 lat od dnia ich podania. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu, jak również wniesienia skargi do odpowiedniego organu nadzoru, gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie Państwa danych narusza przepisy prawa. Administrator nie przewiduje przekazywania danych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej, poza uzasadnionymi przypadkami związanymi z realizacją obowiązków wynikających z umów międzynarodowych lub regulacji wynikających z prawa Unii. Ponadto informujemy, iż odbiorcą Państwa danych osobowych jest podmiot zewnętrzny obsługujący system i oprogramowanie informatyczne administratora i podmiot który na zlecenie administratora świadczy usługę e-mailingu/wysyłki newslettera. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się poprzez zapisanie danych urządzenia z którego użytkownik korzysta i danych dostępu podczas podania adresu e-mail, konsekwencją takiego przetwarzania będzie wysyłka newslettera lub brak wysyłki w przypadku podania błędnego adresu e-mail. W przypadku jakichkolwiek pytań, uwag, próśb, kontakt z inspektorem danych osobowych administratora można uzyskać pod adresem e-mail: iod@centrumjp2.pl, jak również pod numerem telefonu: 22 826 42 21.

Content | Menu | Access panel