22 LUTEGO - 02 KWIETNIA
Nowe Epifanie - Kulinaria
kule przypominające planety szare, w dużej ilości
Muzyka

„Deduto sey. Świat jako otchłań”

01.04.2023
sob.
19:00
01.04.2023
sob.
21:30
Muzeum Narodowe, Galeria Sztuki Średniowiecznej, Al. Jerozolimskie 3
Cena biletu: 30zł/20zł

UWAGA! Koncerty wyprzedane

„Deduto sey a quel che maai non fusti,
in gran profondo vidite gir più socto.”
„Zszedłeś tak nisko, lecz na dnie
ujrzałem, że zmierzasz jeszcze niżej”
(tłum. Krzysztof Teodorowicz)

Nowy program Vox Imaginaria z muzyką schyłku średniowiecza, przygotowywany specjalnie z myślą o Nowych Epifaniach. Podejmuje temat świata jako otchłani – miejsca pełnego niebezpieczeństw, w którym, poruszając się po omacku, nie można być pewnym przyszłości. 

Podobnie jak w chrześcijańskiej koncepcji limbus – sfery należącej do piekła, ale pozbawionej piekielnych tortur, także mundus bywa zawieszony między skrajnymi stanami. Główną część programu wypełnia muzyka świecka – polifoniczne kompozycje włoskie i francuskie, podzielone na trzy sekcje. 

Pierwsza z nich poświęcona jest przedstawieniom świata, gorzkim refleksjom w tekstach „Deduto sey” Antonia Zacara de Teramo i „O cieco mondo” Jacopa da Bologna. 

W sekcji środkowej dominuje pokrewny pierwszemu temat Fortuny – nieprzewidywalnej siły, mogącej w jednej chwili sprowadzić nieszczęścia zarówno na jednostki, jak i na całe społeczności.

Trzecią część wypełniają przedstawienia zwierząt i fantastycznych stworzeń, zaprzęgane do celów politycznych („Aquila altera”, a w charakterze groźby także w „L’aspido sordo”), a w lokalnych legendach reprezentujące trudno dostępne, niepewne rejony świata („Piançe la bella iguana”). Drogę pomiędzy kolejnymi sekcjami wytyczają nawiązujące do tematu fragmenty moralitetu „Ordo virtutum” Hildegardy z Bingen.

W koncercie usłyszymy Vox Imaginaria w składzie:

Julieta Gonzalez-Springer – sopran

Ryszard Lubieniecki – portatyw, clavisimbalum

Koncert w Muzeum Narodowym w Warszawie odbędzie się w przestrzeni Galerii Sztuki Średniowiecznej, która 10 lat temu zyskała nową, wyjątkową aranżację.

Kup bilety

Zaznacz klauzulę, która pozwoli nam na wysyłanie newslettera.

Zobacz klauzulę >>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w postaci mojego adresu e-mail w celu informowania o wydarzeniach związanych z Festiwalem Nowe Epifanie poprzez wysyłanie newslettera, przez Centrum Myśli Jana Pawła II z siedzibą w Warszawie (00-372), ul. Foksal 11. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, poprzez kliknięcie w link umieszczony w każdym wysłanym newsletterze, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Dane podaję dobrowolnie, niemniej oświadczam, iż wiem, że bez ich podania nie jest możliwa realizacja usługi „Newsletter”.

* Informujemy iż Państwa dane osobowe zbierane są wyłącznie w celu informowania o działaniach Centrum poprzez wysyłanie newslettera, na podstawie Państwa zgody, zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. Administratorem danych jest Centrum Myśli Jana Pawła II z siedzibą w Warszawie (00-372), ul. Foksal 11. Dane będą przetwarzane przez okres 5 lat od dnia ich podania. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu, jak również wniesienia skargi do odpowiedniego organu nadzoru, gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie Państwa danych narusza przepisy prawa. Administrator nie przewiduje przekazywania danych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej, poza uzasadnionymi przypadkami związanymi z realizacją obowiązków wynikających z umów międzynarodowych lub regulacji wynikających z prawa Unii. Ponadto informujemy, iż odbiorcą Państwa danych osobowych jest podmiot zewnętrzny obsługujący system i oprogramowanie informatyczne administratora i podmiot który na zlecenie administratora świadczy usługę e-mailingu/wysyłki newslettera. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się poprzez zapisanie danych urządzenia z którego użytkownik korzysta i danych dostępu podczas podania adresu e-mail, konsekwencją takiego przetwarzania będzie wysyłka newslettera lub brak wysyłki w przypadku podania błędnego adresu e-mail. W przypadku jakichkolwiek pytań, uwag, próśb, kontakt z inspektorem danych osobowych administratora można uzyskać pod adresem e-mail: iod@centrumjp2.pl, jak również pod numerem telefonu: 22 826 42 21.

Content | Menu | Access panel