Judaszaweł

Zainteresowanie narodzinami chrześcijaństwa i konsekwencje, jakie ten proces niesie do dziś, stały się dla reżysera Bartosza Żurowskiego kanwą pomysłu stworzenia spektaklu.

Reżyser po raz drugi przygotowuje przedstawienie na festiwal Nowe Epifanie. Tym razem skupia się na wydarzeniach z życia Judasza oraz apostołów: Piotra, Jana, Mateusza i Jakuba. Pozwalają mu one przyjrzeć się najistotniejszym elementom tworzącym ludzką tożsamość, poszerzyć analizy filozoficzne o portret psychologiczny i obserwację ludzi z krwi i kości, którym przyszło odegrać w historii tak znaczące role.

Judasz interesował i nadal interesuje myślicieli oraz artystów, lecz w oficjalnym przekazie Watykanu znaleźć można informację, że w jego sprawie „Kościół może tylko milczeć” (Jan Paweł II). Twórcy chcą zaprosić publiczność do wspólnego przyjrzenia się zmaganiom Judasza, dać głos jemu i innym apostołom.

Scenariusz i reżyseria: Bartosz Żurowski, scenografia: Maayan Strauss, muzyka: Adam Walicki, światło: Robert Mleczko

Występują: Michał Lewandowski, Jacek Piątkowski, Magdalena Myszkiewicz, Maciej Litkowski, Robert Gondek, Beata Zygarlicka

Produkcja: Teatr Współczesny w Szczecinie