Fotografia - zbliżenie na twarz młodego mężczyzny z lekko zarysowanym zarostem, długimi włosami i jasnymi oczami, o bladej cerze. Na środku tytuł spektaklu oraz informacje o twórcach

kasandra

21
02
2021
od 19:00

Przy pomocy mitycznych tematów i postaci, twórcy spektaklu chcą przyjrzeć się otaczającej nas rzeczywistości i opowiedzieć o współczesnych lękach związanych z konfliktami wojennymi.

Według twórców „kasandry” wojna nigdy się nie kończy. Jest wciąż żywym, być może fundamentalnym elementem europejskiej historii. Przejawem pierwotnej przemocy.

Mityczna ofiara z Ifigenii, złożona w zamian za pomyślne wiatry dla wojsk Agamemnona, ustanawia nowy porządek. Porządek, u podłoża którego leży zabójstwo młodej kobiety. Jaki świat, jaka rzeczywistość społeczna jest w stanie pozwolić na śmierć człowieka w imię wygranej wojny? Co musi się wydarzyć, żeby ludzkie życie stanęło na szali?

W tym samym miejscu, na plaży bez czasu, spotykają się Ifigenia, Parys i Kasandra. Mityczne postaci konfrontowane są z nieustannym medialnym pogłosem obecnych i minionych katastrof. Katastrof, które można tylko śledzić na ekranach, szukając utraconego gniewu i próbując żyć bez lęku w świecie zbudowanym na przemocy.

W scenariuszu, wykorzystano cytaty z tekstów Homera (“Iliada”), Eurypidesa (“Ifigenia w Taurydzie”), Simone Weil („Illiada czyli poemat o sile”), Christy Wolf („Kasandra”) oraz Wojciecha Tochmana (“Jakbyś kamień jadła”).

Reżyseria: Zofia Gustowska

Tekst: Anna Mazurek, Mateusz Górniak

Dramaturgia: Anna Mazurek

Scenografia i kostiumy: Natalia Kozłowska

Video: Natan Berkowicz

Muzyka: Michał Lazar

Grafika: Anna Metsala

Fotografia: Natan Berkowicz

Realizacja video: Michał Kowalski oraz Damian Wagner.

Występują: Natalia Bielecka, Kamila Janik, Daniel Namiotko oraz Hubert Fiebig

Produkcja: Julia Patan [Fundacja Na Marginesie] we współpracy z Teatrem Soho

 

Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Dostęp VOD przez 48 godzin od momentu publikacji.

NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter, aby być na bieżąco!

Zaznacz klauzulę, która pozwoli nam na wysyłanie newslettera.

Zobacz klauzulę >>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w postaci mojego adresu e-mail w celu informowania o wydarzeniach związanych z Festiwalem Nowe Epifanie poprzez wysyłanie newslettera, przez Centrum Myśli Jana Pawła II z siedzibą w Warszawie (00-372), ul. Foksal 11. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, poprzez kliknięcie w link umieszczony w każdym wysłanym newsletterze, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Dane podaję dobrowolnie, niemniej oświadczam, iż wiem, że bez ich podania nie jest możliwa realizacja usługi „Newsletter”.

* Informujemy iż Państwa dane osobowe zbierane są wyłącznie w celu informowania o działaniach Centrum poprzez wysyłanie newslettera, na podstawie Państwa zgody, zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. Administratorem danych jest Centrum Myśli Jana Pawła II z siedzibą w Warszawie (00-372), ul. Foksal 11. Dane będą przetwarzane przez okres 5 lat od dnia ich podania. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu, jak również wniesienia skargi do odpowiedniego organu nadzoru, gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie Państwa danych narusza przepisy prawa. Administrator nie przewiduje przekazywania danych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej, poza uzasadnionymi przypadkami związanymi z realizacją obowiązków wynikających z umów międzynarodowych lub regulacji wynikających z prawa Unii. Ponadto informujemy, iż odbiorcą Państwa danych osobowych jest podmiot zewnętrzny obsługujący system i oprogramowanie informatyczne administratora i podmiot który na zlecenie administratora świadczy usługę e-mailingu/wysyłki newslettera. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się poprzez zapisanie danych urządzenia z którego użytkownik korzysta i danych dostępu podczas podania adresu e-mail, konsekwencją takiego przetwarzania będzie wysyłka newslettera lub brak wysyłki w przypadku podania błędnego adresu e-mail. W przypadku jakichkolwiek pytań, uwag, próśb, kontakt z inspektorem danych osobowych administratora można uzyskać pod adresem e-mail: iod@centrumjp2.pl, jak również pod numerem telefonu: 22 826 42 21.

Content | Menu | Access panel