fotografia zastygłej w grymasie twarzy

[ZAKOŃCZONE] Little Thunder. Święta Katarzyna ze Sieny

Muzyka
08.03.2022
wt.
19:00
Budynek Laboratorium, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2
Cena biletu: wstęp wolny (wejściówki)

Święta Katarzyna ze Sieny była mistyczką nie liczącą się z utartymi normami. Twierdziła, że to, co wiedziała o Bogu, wiedziała od niego samego bezpośrednio. Utwór Katarzyny Szwed i Julianny Bloodgood jest próbą dotarcia do esencji mistycznego doświadczenia świętej, jak również nowego spojrzenia na jej historię i przesłanie jej słów.

Autorki oddają głos świętej Katarzynie, której słowa, podobnie jak wielu innych kobiet mistyczek, zbyt mało funkcjonują w szerokim obiegu. To próba odtworzenia zaginionej linii przekazu kobiet mistyczek chrześcijańskich. Słowa świętej Katarzyny skontrapunktowane będą słowami m.in. świętej Hildegardy z Bingen oraz fragmentami rękopisu Nadż Hammadi.

Utwór stanowi również próbę uchwycenia istoty mistycznego doświadczenia św. Katarzyny poprzez przekazanie najgłębszych możliwych warstw emocjonalnych i duchowych tekstu. Historia opowiedziana przez zespół kobiet i radykalny charakter środków mają oddać ekstremalny, ekstatyczny i w pełni ucieleśniony charakter mistycyzmu św. Katarzyny ze Sieny. Muzyka jest tu językiem, a ciało narzędziem.

Odwołując się do muzyki późnego średniowiecza, składający się z 8 partii wokalnych oraz partii instrumentalnej utwór wykorzystuje instrumenty dawne, także te będące symbolem świętej Katarzyny – dzwonki i tamburyny. Premierowy koncert wykona międzynarodowa grupa muzyków-aktorów, z których większość tworzyła zespół Teatru Pieśni Kozła we Wrocławiu.

Kompozytorka: Katarzyna Szwed

Autorki tekstu: Julianna Bloodgood, Danielle Blackbird

Dyrektorka muzyczna: Lilianna Krych

Wykonawcy: Julianna Bloodgood, Olga Kunicka, Rhianna Compton, Paulina Krupa, Nene Barini, Sarai O’gara, Ditte Berkley, Rafał Habel

Produkcja: Warszawskie Towarzystwo Sceniczne

POLSKIE TŁUMACZENIE TEKSTÓW

Utwór „Little Thunder. Święta Katarzyna ze Sieny” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

narodowy instytut muzyki i tańca

Partnerzy:

Zaiks sprzyjamy wyobraźni

instytut im. Jerzego grotowskiego

 

Wydarzenie towarzyszące Festiwalu Nowe Epifanie

BILET KUP BILET ONLINE

NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter, aby być na bieżąco!

Zaznacz klauzulę, która pozwoli nam na wysyłanie newslettera.

Zobacz klauzulę >>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w postaci mojego adresu e-mail w celu informowania o wydarzeniach związanych z Festiwalem Nowe Epifanie poprzez wysyłanie newslettera, przez Centrum Myśli Jana Pawła II z siedzibą w Warszawie (00-372), ul. Foksal 11. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, poprzez kliknięcie w link umieszczony w każdym wysłanym newsletterze, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Dane podaję dobrowolnie, niemniej oświadczam, iż wiem, że bez ich podania nie jest możliwa realizacja usługi „Newsletter”.

* Informujemy iż Państwa dane osobowe zbierane są wyłącznie w celu informowania o działaniach Centrum poprzez wysyłanie newslettera, na podstawie Państwa zgody, zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. Administratorem danych jest Centrum Myśli Jana Pawła II z siedzibą w Warszawie (00-372), ul. Foksal 11. Dane będą przetwarzane przez okres 5 lat od dnia ich podania. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu, jak również wniesienia skargi do odpowiedniego organu nadzoru, gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie Państwa danych narusza przepisy prawa. Administrator nie przewiduje przekazywania danych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej, poza uzasadnionymi przypadkami związanymi z realizacją obowiązków wynikających z umów międzynarodowych lub regulacji wynikających z prawa Unii. Ponadto informujemy, iż odbiorcą Państwa danych osobowych jest podmiot zewnętrzny obsługujący system i oprogramowanie informatyczne administratora i podmiot który na zlecenie administratora świadczy usługę e-mailingu/wysyłki newslettera. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się poprzez zapisanie danych urządzenia z którego użytkownik korzysta i danych dostępu podczas podania adresu e-mail, konsekwencją takiego przetwarzania będzie wysyłka newslettera lub brak wysyłki w przypadku podania błędnego adresu e-mail. W przypadku jakichkolwiek pytań, uwag, próśb, kontakt z inspektorem danych osobowych administratora można uzyskać pod adresem e-mail: iod@centrumjp2.pl, jak również pod numerem telefonu: 22 826 42 21.

Content | Menu | Access panel