Missa de Maria a Magdala

Wydarzenie odwołane
31.03
wt.
20:00

Utwór na sopran, baryton, chór mieszany, organy i orkiestrę, który usłyszymy podczas festiwalu, to hołd złożony Janowi Pawłowi II z okazji 15 rocznicy śmierci.

Monumentalne dzieło Łukaszewskiego bazujące na formie cyklu mszalnego, poprzez rozbudowaną obsadę, solistów i chór, wprowadza słuchacza w charakterystyczną dla kompozytora przestrzeń muzycznego sacrum, rozpiętego między motywami Bliskiego Wschodu a współczesną harmonią i ekspresją.

Tekst utworu „Missa de Maria a Magdala” to autorska adaptacja fragmentów biblijnych i liturgicznych pogłębiona wieloletnimi studiami nad postacią Marii z Magdali. Autor libretta, Sylwester Jacek Kwiatkowski nie ograniczył się jedynie do fragmentów Apokalipsy, Ewangelii czy Pieśni nad Pieśniami, ale bazując na odkryciach w zakresie egzegezy biblijnej przedstawia Marię z Magdali jako wyróżnioną uczennicę Chrystusa – Apostołkę Apostołów i nauczycielkę narodów. To ona dostąpiła pierwsza łaski spotkania ze zmartwychwstałym Chrystusem i otrzymała misję głoszenia Dobrej Nowiny o jego zwycięstwie nad śmiercią.

Missa de Maria a Magdala (Missa bremgartensis)

Paweł Łukaszewski – kompozytor

Sylwester J. Kwiatkowski – adaptacja tekstu

 

Wykonanie:

Anna Mikołajczyk-Niewiedział – sopran

Michał Rajewski – baryton

Chór Centrum Myśli Jana Pawła II

Chopin University Chamber Orchestra

Jan Krutul – dyrygent

 

Partnerem koncertu jest Instytut Papieża Jana Pawła II.

Współorganizatorzy: Parafia Zbawiciela, Duszpasterstwo Akademickie Sandał.

CENA


wstęp wolny

MIEJSCE


Kościół Najświętszego Zbawiciela
zobacz na mapie

KUP BILET