Mykwa

wydarzenie odwołane
13.03
pt.
19.00
14.03
sob.
19:00
15.03
nie.
17:00

WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE

Osiem kobiet spotyka się w mykwie. Ich sprawy, tajemnice, lęki na tle radykalizującego się świata, w którym są jeszcze miejsca, gdzie nie dotarł ruch #metoo. Kobieta idzie do mykwy w tajemnicy, aby zmyć z siebie nieczystość, siedem dni po ustąpieniu krwawienia. Dopiero wtedy może spać ze swoim mężczyzną. Wcześniej, nie mogą się dotknąć, nawet przez przypadek.

„Zawsze kiedy cię widzę, wiem że jest pierwszy dzień miesiąca”- mówi łaziebna do jednej z kobiet. Łaziebna wie wszystko o każdej, czyta nagie ciała poznając ich historię: zna każde znamię, każdy siniak, każdą bliznę. W ciele kobiety zapisane jest całe jej życie, jego ciężar, tajemnica. Po rytualnym zanurzeniu, kobiety ubierają się i wracają do codzienności.

Mykwa to miejsce, w którym duchowe manifestuje się poprzez cielesność. W ciele zatopione są wszystkie emocje, zranienia, zaniechania, wszelki ból i namiętność. Ciało podlega nieustannej kontroli, choć stanowi jedynie narzędzie do ujawniania naszych pragnień, naszego niespełnienia, wewnętrznej wolności. Wewnętrzna niezależność może zagrażać wspólnocie. I tylko poprzez ciało można ją kontrolować.

Dlaczego świat się radykalizuje i tak konsekwentnie go takim budujemy?

Spektakl przeznaczony dla widza powyżej 16. roku życia.

Tłumaczenie: DOROTA SIKORSKA
Reżyseria: KAROLINA KIRSZ
Muzyka: JACEK MAZURKIEWICZ
Scenografia i kostiumy: EWA ŁANIECKA
Światła: MONIKA SIDOR
Projekcje multimedialne: AGATA OLCZAK-WAŁACHOWSKA
Inspicjentka: BEATA SZARADOWSKA
15 marca o godz. 19.00 po spektaklu zapraszamy na rozmowę pt: “Feministka w mykwie”, w której wezmą udział: Bożena Keff, Zuzanna Radzik oraz Małgorzata Kordowicz.

CENA


40 zł i 50 zł

MIEJSCE


Teatr Żydowski
zobacz na mapie

KUP BILET


Teatr Żydowski