refleksy świetlne na kolumnie

Personal Jesus. O religii, mediach i psychologii

Muzeum Pana Tadeusza
Towarzyszące
31.03.2022
czw.
18:00
online
Cena biletu: wydarzenie bezpłatne

W opisie sztuki „W siebie wstąpienie” pada pytanie: „Czy w dobie spersonalizowanego życia, Bóg jest także spersonalizowany?”. A dalej zdanie: „Dla każdego „Jezus/Bóg” oznacza coś innego”.

To dobry punkt wyjścia do rozmowy o różnicach między religią a psychologią we współczesnej, medialnej rzeczywistości. Poszukiwanie sensu (charakterystyczne dla logoterapii Viktora Frankla) jest w sztuce porównane do poszukiwania Boga. Pozostaje kwestią otwartą, czy sens/Boga odkrywa się, czy konstruuje? I co jest ostatecznym punktem odniesienia w tych poszukiwaniach: własne ja, czy coś innego? 

Dzięki internetowym platformom komunikacji, które uzupełniły rynek książki religijnej, kursów i rekolekcji, każdy może łatwo znaleźć przewodnika duchowego (lub zestaw przewodników), który najbardziej mu odpowiada. Tym bardziej aktualne wydają się słowa z listu do Koryntian (Kor.3,4): Skoro jeden mówi: «Ja jestem Pawła», a drugi: «Ja jestem Apollosa», to czyż nie postępujecie tylko po ludzku?

Spotkanie poprowadzi Marcin Szyjka z Muzeum Pana Tadeusza, historyk zajmujący się twórczością Tadeusza Różewicza, a jego gośćmi będą:

Agata Rujner doktor teologii moralnej, absolwentka teologii ze specjalnością edukacja medialna i dziennikarstwo, autorka kanału „Prawie morały”, z o. Adamem Szustakiem na kanale „Langusta na palmie” współtworzyła serię filmów „Kobieta i ksiądz” 

Dariusz Piórkowski − jezuita, duszpasterz, doświadczony kierownik duchowy i rekolekcjonista. Autor publikacji poświęconych duchowości, rozwojowi osobistemu i Biblii, m.in. „O duchowości z krwi i kości”, „Książeczka o miłosierdziu” i „Spodziewaj się Dobra”. Publikuje w „Życiu Duchowym”, „W Drodze” i na portalu DEON.pl. 

Wydarzenie online. Transmisja na żywo z Muzeum Pana Tadeusza

Grafika: Fotografia autorstwa Jadwigi Nowak-Jeziorańskiej, Archiwum Jana Nowaka-Jeziorańskiego w zbiorach Ossolineum

BILET KUP BILET ONLINE

NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter, aby być na bieżąco!

Zaznacz klauzulę, która pozwoli nam na wysyłanie newslettera.

Zobacz klauzulę >>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w postaci mojego adresu e-mail w celu informowania o wydarzeniach związanych z Festiwalem Nowe Epifanie poprzez wysyłanie newslettera, przez Centrum Myśli Jana Pawła II z siedzibą w Warszawie (00-372), ul. Foksal 11. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, poprzez kliknięcie w link umieszczony w każdym wysłanym newsletterze, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Dane podaję dobrowolnie, niemniej oświadczam, iż wiem, że bez ich podania nie jest możliwa realizacja usługi „Newsletter”.

* Informujemy iż Państwa dane osobowe zbierane są wyłącznie w celu informowania o działaniach Centrum poprzez wysyłanie newslettera, na podstawie Państwa zgody, zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. Administratorem danych jest Centrum Myśli Jana Pawła II z siedzibą w Warszawie (00-372), ul. Foksal 11. Dane będą przetwarzane przez okres 5 lat od dnia ich podania. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu, jak również wniesienia skargi do odpowiedniego organu nadzoru, gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie Państwa danych narusza przepisy prawa. Administrator nie przewiduje przekazywania danych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej, poza uzasadnionymi przypadkami związanymi z realizacją obowiązków wynikających z umów międzynarodowych lub regulacji wynikających z prawa Unii. Ponadto informujemy, iż odbiorcą Państwa danych osobowych jest podmiot zewnętrzny obsługujący system i oprogramowanie informatyczne administratora i podmiot który na zlecenie administratora świadczy usługę e-mailingu/wysyłki newslettera. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się poprzez zapisanie danych urządzenia z którego użytkownik korzysta i danych dostępu podczas podania adresu e-mail, konsekwencją takiego przetwarzania będzie wysyłka newslettera lub brak wysyłki w przypadku podania błędnego adresu e-mail. W przypadku jakichkolwiek pytań, uwag, próśb, kontakt z inspektorem danych osobowych administratora można uzyskać pod adresem e-mail: iod@centrumjp2.pl, jak również pod numerem telefonu: 22 826 42 21.

Content | Menu | Access panel