Róże ze złota

„Nuper rosarum flores” to najsłynniejszy motet piętnastowiecznego kompozytora Guillaume’a Dufaya. Podczas tegorocznego Festiwalu Nowe Epifanie usłyszymy go w wykonaniu zespołu Graindelavoix.

Guillaume Dufay regularnie zmieniał protektorów. Sława wielkiego kompozytora ułatwiała mu życie w politycznych zawirowaniach XV wieku. Syn księdza, spłodzony z nieprawego łoża na flamandzkiej prowincji, szybko ujawnił niezwykły muzyczny talent, który zaprowadził go na najwspanialsze dwory Europy. Służył wielkim rodom, legatowi papieskiemu, a następnie samemu papieżowi.

Muzykę Dufaya postrzega się przez pryzmat matematycznych struktur, architektonicznych schematów, które miały definiować układ głosów i rytm motetów. Björn Schmelzer zadeklarował jednak, że „Dufay, którego chcemy przywołać, nie jest twórcą z matematycznych przestrzeni i ze struktur syntetycznej kompozycji, ale tym z wewnętrznego poruszenia i wyrażonych emocji”.

Graindelavoix: Anne-Kathryn Olsen, Razek-François Bitar, Marius Peterson, Adrian Sîrbu, Arnout Malfliet, Joachim Höchbauer

Kierownictwo artystyczne: Björn Schmelzer

 

 

PROGRAM KONCERTU:

GRAINDELAVOIX

RÓŻE ZE ZŁOTA
GUILLAUME DUFAY

 Pesaro/Rimini

Vasilissa, ergo gaude
Vergene bella che di sol vestita
Flos florum
O Sancte Sebastiane – O martyr Sebastiane – O quam mira

 

Rzym

Gaude Virgo, mater Christi
Inclita stella maris

 

Rzym/Bolonia

Quel fronte signorille in paradiso
Balsamus et munda cera

 

Florencja

Nuper rosarum flores
Salve flos Tusce gentis

 

Chambéry/Neapol

Lamentatio Sanctae Matris Ecclesiae Constantinopolitanae