Po raz drugi z rzędu odcieniami Festiwalu są fiolet i zieleń, kojarzące się z barwami liturgicznymi i Wielkim Postem, ale także wiosną. Tomasz Grabowski w tegorocznej identyfikacji graficznej zaproponował jasne kolory, które nawiązują do budzącego się życia. Wszak rozpoczynamy festiwal dwa tygodnie przed początkiem astronomicznej wiosny w Polsce. W tym roku przypada ona bowiem 20 marca o godzinie 10:01 czasu polskiego. To czas równonocy wiosennej – Słońce przejdzie przez jeden z punktów przecięcia się ekliptyki i równika astronomicznego. „Punkt przecięcia” to kolejny ważny trop, by rozszyfrować motyw na plakacie. Skrzyżowane na papierze, grube linie – pozioma i pionowa – przypominają nie tylko krzyż, lecz także skrzyżowanie, rozstaje dróg. Znak krzyża służył do liczenia, sygnowania, przysięgania. Szwajcarski typograf Adrian Frutiger podaje, że krzyż był tak popularnym znakiem właśnie z uwagi na łatwość wykonania jego rysunku – to tylko i aż dwie kreski. Mówi się: rysować/ prowadzić/ stawiać kreskę. Kreska jest organiczna, dlatego naturalne jest dla nas, że na plakacie Rodzinnych Nowych Epifanii nasze hasło napisane jest odręcznym pismem, znaczone dziecięcą kreską. W głębi koło – a może obręcz, hula-hop, bańka mydlana, piłka, którą bawiliśmy się w dzieciństwie? Forma koła oznacza linię bez początku i bez końca, to symbol upływającego czasu, a dla nas w Wielkim Poście – zadumy. Z jednej strony wyłania się przed nami WIELKA SYMBOLIKA naszych motywów, z drugiej majaczą słowa dziecięcej piosenki: „mama ma kolor niebieski, tato to kropki i kreski”… A wam co się kojarzy?
Tomasz Grabowski, autor identyfikacji festiwal podsuwa tropy:
„Tworząc te plakaty, zależało mi na uchwyceniu napięcia między tradycją a współczesnością oraz różnymi sposobami rozumienia rzeczywistości. Każdy z nich to wizualna opowieść inspirowana tematyką festiwalu, starająca się oddać jego wielowymiarowy charakter”.
O naszym artyście:
Tomasz Grabowski – Głuchy artysta multimedialny. Twórca wideoartów „ąturaż Głuchych” i projektu „Portrety Głuchych/Deaf Portraits”. Grafik pracujący w Mazowieckim Instytucie Kultury. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Stypendysta programu Socrates Erasmus na uczelni artystycznej École Supérieure Estienne des Arts et Industries Graphiques w Paryżu. Współzałożyciel Grupy Artystów Głuchych. W swojej twórczości artystycznej eksploruje temat Kultury Głuchych oraz dyskryminacji osób g/Głuchych i kieruje się ideą dialogu międzykulturowego oraz kształtowania świadomości społecznej w zakresie zrozumienia i poszanowania praw człowieka.
Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych przez administratora: