Prusinowski Kompania

Prusinowski Kompania

Janusz Prusinowski – skrzypek, śpiewak, lirnik, harmonista i organizator niezliczonej ilości imprez i projektów, dzięki której dokonał odrodzenia muzyki wiejskiej w Polsce.
Uczeń wiejskich muzykantów: Stanisława Lewandowskiego, Piotra i Jana Gaców, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Stanisława Stępniaka.
Grał w Bractwie Ubogich (1993), był współzałożycielem warszawskiego Domu Tańca (1995). Twórca programu edukacyjnego dla szkoły podstawowej „Janko Muzykant” (1996).

Współpracował z teatrami komponując muzykę do spektakli m.in. Teatru Polskiego Radia, Teatru Narodowego, Teatru Scena Lubelska 30/32.

Wraz z żoną Kają prowadzi teatr – wydawnictwo „Słuchaj Uchem” skierowane głównie do dzieci. Współautor interaktywnych spektakli muzycznych i płyt z muzyką dla dzieci.

Założył Janusz Prusinowski Trio/Kompania, z którym wydał płyty m.in.: „Mazurki” czy „Concert in Izmir”.
Inicjator i dyrektor artystyczny festiwalu Wszystkie Mazurki Świata.

W 2014 r. otrzymał brązowy medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2015 – Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rok 2014 w dziedzinie Kultura Ludowa.

 

Piotr Piszczatkowski – muzykant w Janusz Prusinowski Kompania, śpiewak Monodii Polskiej, współpracownik Adama Struga. Współtwórca festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, pomysłodawca Targowiska Instrumentów w jego ramach. Miłośnik i dokumentalista muzyki wiejskiej. Aktor i współtwórca muzyki w Studium Teatralnym w latach 1996 -2007. Aktor i współtwórca spektakli w teatrzyku Słuchaj Uchem. Inicjator działań promocyjnych na rzecz polskiej muzyki tradycyjnej na targach Womex od roku 2012. Koordynator projektu „Polska Muzyka Tradycyjna w Turcji 2014”. Kierownik artystyczny portalu www.akademiakolberga.pl. Autor portalu www.targowiskoinstrumentow.pl.

 

Michał Żak – gry na instrumentach dętych (flet drewniany, klarnet, bansuri, szałamaje) uczył się m.in. we Francji, Armenii, Indiach i pod Kielcami. Od dekady zajmuje się muzyką polskiej wsi, praktykując u ludowych muzykantów. Ze swobodą porusza się w nurtach muzyki tradycyjnej, world music, muzyki dawnej, jazz i fusion. Komponuje i wykonuje muzykę do filmów i spektakli teatralnych, prowadzi działalność edukacyjną. Często jest zapraszany do międzynarodowych projektów muzycznych, bierze udział w licznych nagraniach i koncertach – od wiejskiej remizy do Carnegie Hall.

Laureat nagród w dziedzinie fonografii i kreacji scenicznej (m.in. za płyty z zespołami Janusz Prusinowski Trio, Lautari czy Adama Struga).

Poza Janusz Prusinowski Kompania współtworzy zespoły Lautari i Tęgie Chłopy. Współpracował m.in. z Marcinem Pospieszalskim, Grażyną Auguścik, Michałem Czachowskim (Indialucia), Wojciechem Waglewskim, Tytusem Wojnowiczem, Yair Dalalem, Amine M’raihim, Polskim Radiem i Teatrem Narodowym.

 

Szczepan Pospieszalski – kompozytor, trębacz,  swobodnie porusza się  się w różnych nurtach muzycznych. Ukończył studia licencjackie w zakresie kompozycji na Wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu w Katowicach pod kierunkiem profesora Aleksandra Lasonia. Od dziecięcych lat jest angażowany do wielu projektów muzycznych rodziny Pospieszalskich. Występował m.in z Arką Noego, Raz Dwa Trzy, Deus Meus. Obecnie współpracuje także z Adamem Strugiem, Olą Kubicką i Polą Pospieszalską.