22 LUTEGO - 02 KWIETNIA
Nowe Epifanie - Kulinaria

Kulinaria

Legumina z chleba razowego z jabłkami

Lucyna Ćwierczakiewiczowa „365 obiadów za 5 zł"

Wykorzystanie resztek, także starego chleba, to oczywistość w dawnej kuchni. Pieczywo mogło być wykorzystywane np. jako wypełniacz w „biednym” deserze.

Bierze się stary razowy chleb, trze na tarce, jabłka zaś obrane szatkuje jak najdrobniej. Wziąć rondelek, wysmarować mocno masłem, posypać spód tartym chlebem, na to położyć warstwę jabłek, posypać cukrem miałkim z cynamonem i polać klarownem masłem lub położyć kilka kawałków młodego masła, znowu posypać chlebem, na to jabłka, cukier, cynamon i masło, i tak dalej postępować aż do wierzchu rondla, pilnując, aby masłem nie przesadzić, bo się zrobi niedobre. Wstawić w piec miernie ciepły na pół godziny, wyjąć i podać do tego słodką śmietankę. Bardzo dobra i łatwa do udania.

Legumina chlebowa
Chleb, najlepiej razowy, cienko pokrajać i ususzyć, żeby się zrumienił, potem utłuc na mąkę. Ubić osiem żółtek z ćwierć funtem cukru, wsypać kwaterkę mąki, dwa goździki i kawałek cynamonu lub kardamonu tłuczonego. Wlać łyżkę masła klarowanego i pianę z tych ośmiu białek, wymieszać razem, wlać w rondel masłem wysmarowany i bułką wysypany, wstawić do pieca na pół godziny. Proporcja na 6 osób.

[FM_form id="1"]
Zobacz klauzulę >>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w postaci mojego adresu e-mail w celu informowania o wydarzeniach związanych z Festiwalem Nowe Epifanie poprzez wysyłanie newslettera, przez Centrum Myśli Jana Pawła II z siedzibą w Warszawie (00-372), ul. Foksal 11. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, poprzez kliknięcie w link umieszczony w każdym wysłanym newsletterze, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Dane podaję dobrowolnie, niemniej oświadczam, iż wiem, że bez ich podania nie jest możliwa realizacja usługi „Newsletter”.

* Informujemy iż Państwa dane osobowe zbierane są wyłącznie w celu informowania o działaniach Centrum poprzez wysyłanie newslettera, na podstawie Państwa zgody, zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. Administratorem danych jest Centrum Myśli Jana Pawła II z siedzibą w Warszawie (00-372), ul. Foksal 11. Dane będą przetwarzane przez okres 5 lat od dnia ich podania. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu, jak również wniesienia skargi do odpowiedniego organu nadzoru, gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie Państwa danych narusza przepisy prawa. Administrator nie przewiduje przekazywania danych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej, poza uzasadnionymi przypadkami związanymi z realizacją obowiązków wynikających z umów międzynarodowych lub regulacji wynikających z prawa Unii. Ponadto informujemy, iż odbiorcą Państwa danych osobowych jest podmiot zewnętrzny obsługujący system i oprogramowanie informatyczne administratora i podmiot który na zlecenie administratora świadczy usługę e-mailingu/wysyłki newslettera. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się poprzez zapisanie danych urządzenia z którego użytkownik korzysta i danych dostępu podczas podania adresu e-mail, konsekwencją takiego przetwarzania będzie wysyłka newslettera lub brak wysyłki w przypadku podania błędnego adresu e-mail. W przypadku jakichkolwiek pytań, uwag, próśb, kontakt z inspektorem danych osobowych administratora można uzyskać pod adresem e-mail: iod@centrumjp2.pl, jak również pod numerem telefonu: 22 826 42 21.

Content | Menu | Access panel