Na obrazku archiwalna pocztówka przedstawiająca rysunek kolumny morowej na tle budynków.

Kolumna morowa. Schmelzer, Bonporti, Tartini

Robert Bachara, Marek Toporowski
07
03
2021
od 19.00

Sonaty Johanna Heinricha Schmelzera oraz inwencje Francesco Antonio Bonportiego i sonaty Giuseppe Tartiniego to swoista klamra spinająca barokowy repertuar skrzypcowy

Schmelzer niemal całe swoje życie spędził na dworze Leopolda I Habsburga w Wiedniu, gdzie z sukcesem dokonał introdukcji włoskiego gatunku sonaty skrzypcowej. Życie kompozytora zakończyła wiedeńska epidemia dżumy w 1680 roku, po której cesarz w miejscu masowego grobu kazał postawić kolumnę morową.

Bonporti w młodości służył synowi Leopolda I, Józefa I Habsburga, a potem działał we Włoszech, ojczyźnie sonaty skrzypcowej, gdzie zmarł w 1749 roku.

Z kolei Tartini grał na koronacji Karola VI Habsburga w 1723 roku Pradze, a jego 170 sonat wyznacza zwrot ku nowoczesnej skrzypcowej wirtuozerii i perfekcjonizmowi.

Utwory Schmelzera, Bonportiego i Tartiniego dzieli kilkadziesiąt lat i kilkaset kilometrów, ale wszystkie te kolekcje są kamieniami milowymi dawnej wiolinistyki, rozwijającej się między innymi pod patronatem Habsburgów.

W programie koncertu usłyszymy sonaty skrzypcowe J.H. Schmelzera, G. Tartiniego i inwencje F.A. Bonportiego.

Występują: Robert Bachara (skrzypce barokowe), Marek Toporowski (klawesyn)

 

Program koncertu:

Johann Heinrich Schmelzer (1623-1680)

Sonaty 1, 2, 3 ze zbioru Sonatae Unarum Fidium

 

Francesco Antonio Bonporti (1672-1749)

Inwencja e-moll, Inwencja fis-moll op. 10

 

Giuseppe Tartini (1692-1770)

Sonata g-moll „z diabelskim trylem”

 

Dostęp VOD przez 48 godzin od momentu publikacji.

NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter, aby być na bieżąco!

Zaznacz klauzulę, która pozwoli nam na wysyłanie newslettera.

Zobacz klauzulę >>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w postaci mojego adresu e-mail w celu informowania o wydarzeniach związanych z Festiwalem Nowe Epifanie poprzez wysyłanie newslettera, przez Centrum Myśli Jana Pawła II z siedzibą w Warszawie (00-372), ul. Foksal 11. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, poprzez kliknięcie w link umieszczony w każdym wysłanym newsletterze, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Dane podaję dobrowolnie, niemniej oświadczam, iż wiem, że bez ich podania nie jest możliwa realizacja usługi „Newsletter”.

* Informujemy iż Państwa dane osobowe zbierane są wyłącznie w celu informowania o działaniach Centrum poprzez wysyłanie newslettera, na podstawie Państwa zgody, zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. Administratorem danych jest Centrum Myśli Jana Pawła II z siedzibą w Warszawie (00-372), ul. Foksal 11. Dane będą przetwarzane przez okres 5 lat od dnia ich podania. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu, jak również wniesienia skargi do odpowiedniego organu nadzoru, gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie Państwa danych narusza przepisy prawa. Administrator nie przewiduje przekazywania danych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej, poza uzasadnionymi przypadkami związanymi z realizacją obowiązków wynikających z umów międzynarodowych lub regulacji wynikających z prawa Unii. Ponadto informujemy, iż odbiorcą Państwa danych osobowych jest podmiot zewnętrzny obsługujący system i oprogramowanie informatyczne administratora i podmiot który na zlecenie administratora świadczy usługę e-mailingu/wysyłki newslettera. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się poprzez zapisanie danych urządzenia z którego użytkownik korzysta i danych dostępu podczas podania adresu e-mail, konsekwencją takiego przetwarzania będzie wysyłka newslettera lub brak wysyłki w przypadku podania błędnego adresu e-mail. W przypadku jakichkolwiek pytań, uwag, próśb, kontakt z inspektorem danych osobowych administratora można uzyskać pod adresem e-mail: iod@centrumjp2.pl, jak również pod numerem telefonu: 22 826 42 21.

Content | Menu | Access panel