Tragedia Jana

W spektaklu Teatru Chorea Jan Chrzciciel podejmuje walkę z trawiącymi świat grzechami rozpusty, pychy, tchórzostwa i pazerności. Przez to popada w konflikt z prowadzącym hulaszcze życie Herodem.

Kluczowym elementem intrygi jest mityczny taniec córki Herodyjady (popularnie zwanej Salome), przez który niepokorny święty zostaje pozbawiony głowy. Jednak u Gawatowica – niczym w średniowiecznym misterium – zło będzie potępione, a winni niesprawiedliwości – ukarani.

Jak pisał po premierze spektaklu recenzent Tadeusz Kornaś, twórcy z Teatru Chorea wraz z reżyserem Waldemarem Raźniakiem „odważyli się zadać pytanie poważnie – o istotę tkwiącego w człowieku zła, o obecność zła w świecie, o bezkompromisowe dążenie do dobra i sprawiedliwości, wreszcie o sensowność dobrej śmierci – i sami chyba też zostali nagrodzeni scenicznym efektem, który stworzyli. Może nawet zaskoczeni jego siłą”.

„Tragedia albo wizerunek śmierci Przeświętego Jana Chrzciciela Przesłańca Bożego” Jakuba Gawatowica, reżyseria: Waldemar Raźniak, choreografia: Liwia Bargieł, muzyka: Tomasz Krzyżanowski, kostiumy: Emil Wysocki

Występują: Janusz Adam Biedrzycki, Joanna Chmielecka, Paweł Głowaty, Michał Jóźwik, Majka Justyna, Małgorzata Lipczyńska, Anna Maszewska, Wiktor Moraczewski, Ewa Otomańska, Dorota Porowska, Tomasz Rodowicz, Daria Szymańska, Elina Toneva

 

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami prowadzone przez prof. Dariusza Kosińskiego.

fot. Z. Balcerzak