Wiele osób wciąż pamięta słynny serial na podstawie powieści Colleen Mccullough z Richardem Chamberlainem w roli głównej. Obrósł legendą, wręcz kultem. Historia romansu księdza Ralpha i Maggie Cleary cieszyła się olbrzymią popularnością na całym świecie. W Polsce, w czasie jego pierwszej emisji w TVP, podobno wyludniały się ulice. Ten „katolicki melodramat” dotykał tabu, przekraczał ówczesne wyobrażenia widowni i pokazywał coś, co długo pozostawało ukryte. To budziło ekscytację.
Spektakl z powieści Mccullough bierze tylko tytuł i temat: miłość w kościele. Nie opowiadamy dobrze znanej, filmowej historii, ale sięgamy po historie miłosne z tu i teraz. Scenariusz przedstawienia powstał na podstawie rozmów z osobami duchownymi, ich wyznań i innych materiałów dokumentalnych. Na scenie zobaczymy jednak miłosną fantazję przetworzoną przez wyobraźnię osób tworzących spektakl. Akcja osadzona jest w niedalekiej przyszłości roku 2033. Dokładnie dwa tysiące lat po śmierci Chrystusa. I jego zmartwychwstaniu.
W przedstawieniu przyglądamy się różnym sposobom pojmowania miłości w Kościele katolickim oraz relacjom, które tworzą (lub nie) księża i siostry zakonne. Dajemy przestrzeń długo skrywanym marzeniom i tęsknotom. To czułe i odważne spojrzenie na instytucję, której nauka w dużej mierze wpłynęła na to, jak każde z nas postrzega życie miłosne, tworzenie związków czy seksualność.
To spektakl o wielkiej potrzebie wolności, bliskości i zmiany.
O wychodzeniu z układów, w których tkwiliśmy od bardzo dawna.
O procesie odzyskiwania swojego głosu i swojego widzenia.
To czuły, zbiorowy proces wzmacniania i dojrzewania.
To zaproszenie do rozmowy.
Spektakl „Ptaki ciernistych krzewów. Rzecz o miłości w kościele” przeznaczony jest wyłącznie dla widzów pełnoletnich. Zgodnie z intencjami twórców i twórczyń przedstawienie dotyka problemu instytucji religii wobec seksualności człowieka. Osoby, które po zapoznaniu się z niniejszą informacją decydują się obejrzeć spektakl, dokonują świadomego wyboru uczestniczenia w wydarzeniu artystycznym, uzyskawszy informacje dotyczące jego problematyki.
29 lutego po spektaklu odbędzie się spotkanie z reżyserem Jędrzejem Piaskowskim, dramaturgiem Hubertem Sulimą i reportażystką Martą Abramowicz, które poprowadzi Paweł Dobrowolski. Będzie to okazja do rozmowy na temat pracy nad spektaklem, artystycznej wizji i podjętej problematyki.
Aktorki i aktorzy stworzyli postaci ludzkich rozterek. Ciekawie zindywidualizowane, brzmią przejmująco, ujawniając pragnienia, marzenia i traumy. W ich objawianej chwilami nieporadności nie ma kalek szydery, która w przypadku księży i zakonnic jest czymś wręcz archetypicznym na scenie. Zespół bydgoskiego Teatru Polskiego to mistrzynie i mistrzowie mocnej (auto)ironii, taktu oraz empatii, co kolejny raz błyskotliwie udowodnił.
Janusz Milanowski „Ptaki ciernistych krzewów. Rzecz o miłości w kościele. Klątwy nie dotknęły bydgoskiego teatru”, Gazeta Wyborcza – Bydgoszcz
Jest pewnego rodzaju polemiką z zastanymi od wieków kanonami miłości, wbijanymi do głów przez „wszechmoc” religii, tradycji, dławienia wolnej woli w domach rodzinnych, strachu przed czynem wzniecającym działanie. To „Ptaki…” w niewoli samych siebie. Jak najbardziej godne obejrzenia i przemyślenia.
Aram Stern, „Żyć, by zaśpiewać tę jedną pieśń…”, Teatr dla Wszystkich
Spieszę z zapewnieniem – żadne uczucia podczas przedstawienia Sulimy i Piaskowskiego nie obrażą się. Trudno gniewać się – nawet uczuciom religijnym! – na przedstawienie, które stanowi bezpretensjonalny hymn do czułości, sympatii, wrażliwości na krzywdę, ale przede wszystkim do wiary w miłość. I do zmiany na lepsze. Na kruche.
Reżyseria: Jędrzej Piaskowski
Dramaturgia, tekst, reżyseria świateł: Hubert Sulima
Scenariusz sceniczny: Hubert Sulima, Jędrzej Piaskowski
Scenografia: Anna Maria Karczmarska, Mikołaj Małek
Kostiumy: Rafał Domagała
Muzyka: Jacek Sotomski
Realizatorzy: Bartłomiej Chmara, Daria Główczyńska
Producentka: Magdalena Niedźwiecka
Inspicjent, asystent reżysera: Adam Pakieła
Premiera: 19.05.2023
Czas trwania: 120 min (bez przerwy)
18+
W spektaklu wykorzystano cytaty z utworów: „Celibat. Opowieści o miłości i pożądaniu” Marcina Wójcika, „#sexedpl. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie”, „Mieszkanie na Uranie. Kroniki przeprawy” Paula B. Preciado
Karol Franek Nowiński, Emilia Piech, Jerzy Pożarowski, Michalina Rodak, Michał Surówka, Małgorzata Trofimiuk, Jakub Ulewicz / Adam Graczyk, Małgorzata Witkowska
Przedstawienie porusza temat kryzysu duchowieństwa i psychicznego u osób konsekrowanych. Jeśli potrzebujesz wsparcia, pod tym LINKIEM znajdziesz ogólnopolską listę miejsc, w których można otrzymać bezpłatną pomoc dla osób w kryzysie psychicznym.
Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych przez administratora: