22 LUTEGO - 02 KWIETNIA
Nowe Epifanie - Kulinaria
14 lutego - 24 marca 2024 15 FESTIWAL NOWE EPIFANIE W WARSZAWIE
Fot. Natalia Kabanow
Teatr

[ZAKOŃCZONE] Ptaki ciernistych krzewów. Rzecz o miłości w kościele

Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy
01.03.2024
pt.
19:00
Teatr Powszechny, Scena Mała, ul. Jana Zamoyskiego 20
Cena biletu: normalny 70 zł, ulgowy 50 zł

Wiele osób wciąż pamięta słynny serial na podstawie powieści Colleen Mccullough z Richardem Chamberlainem w roli głównej. Obrósł legendą, wręcz kultem. Historia romansu księdza Ralpha i Maggie Cleary cieszyła się olbrzymią popularnością na całym świecie. W Polsce, w czasie jego pierwszej emisji w TVP, podobno wyludniały się ulice. Ten „katolicki melodramat” dotykał tabu, przekraczał ówczesne wyobrażenia widowni i pokazywał coś, co długo pozostawało ukryte. To budziło ekscytację.

Spektakl z powieści Mccullough bierze tylko tytuł i temat: miłość w kościele. Nie opowiadamy dobrze znanej, filmowej historii, ale sięgamy po historie miłosne z tu i teraz. Scenariusz przedstawienia powstał na podstawie rozmów z osobami duchownymi, ich wyznań i innych materiałów dokumentalnych. Na scenie zobaczymy jednak miłosną fantazję przetworzoną przez wyobraźnię osób tworzących spektakl. Akcja osadzona jest w niedalekiej przyszłości roku 2033. Dokładnie dwa tysiące lat po śmierci Chrystusa. I jego zmartwychwstaniu.

W przedstawieniu przyglądamy się różnym sposobom pojmowania miłości w Kościele katolickim oraz relacjom, które tworzą (lub nie) księża i siostry zakonne. Dajemy przestrzeń długo skrywanym marzeniom i tęsknotom. To czułe i odważne spojrzenie na instytucję, której nauka w dużej mierze wpłynęła na to, jak każde z nas postrzega życie miłosne, tworzenie związków czy seksualność.

To spektakl o wielkiej potrzebie wolności, bliskości i zmiany.
O wychodzeniu z układów, w których tkwiliśmy od bardzo dawna.
O procesie odzyskiwania swojego głosu i swojego widzenia.
To czuły, zbiorowy proces wzmacniania i dojrzewania.
To zaproszenie do rozmowy.

Ważne informacje

Spektakl „Ptaki ciernistych krzewów. Rzecz o miłości w kościele” przeznaczony jest wyłącznie dla widzów pełnoletnich. Zgodnie z intencjami twórców i twórczyń przedstawienie dotyka problemu instytucji religii wobec seksualności człowieka. Osoby, które po zapoznaniu się z niniejszą informacją decydują się obejrzeć spektakl, dokonują świadomego wyboru uczestniczenia w wydarzeniu artystycznym, uzyskawszy informacje dotyczące jego problematyki.

29 lutego po spektaklu odbędzie się spotkanie z reżyserem Jędrzejem Piaskowskim, dramaturgiem Hubertem Sulimą i reportażystką Martą Abramowicz, które poprowadzi Paweł Dobrowolski. Będzie to okazja do rozmowy na temat pracy nad spektaklem, artystycznej wizji i podjętej problematyki.

Recenzje

Aktorki i aktorzy stworzyli postaci ludzkich rozterek. Ciekawie zindywidualizowane, brzmią przejmująco, ujawniając pragnienia, marzenia i traumy. W ich objawianej chwilami nieporadności nie ma kalek szydery, która w przypadku księży i zakonnic jest czymś wręcz archetypicznym na scenie. Zespół bydgoskiego Teatru Polskiego to mistrzynie i mistrzowie mocnej (auto)ironii, taktu oraz empatii, co kolejny raz błyskotliwie udowodnił.
Janusz Milanowski „Ptaki ciernistych krzewów. Rzecz o miłości w kościele. Klątwy nie dotknęły bydgoskiego teatru”, Gazeta Wyborcza – Bydgoszcz

Jest pewnego rodzaju polemiką z zastanymi od wieków kanonami miłości, wbijanymi do głów przez „wszechmoc” religii, tradycji, dławienia wolnej woli w domach rodzinnych, strachu przed czynem wzniecającym działanie. To „Ptaki…” w niewoli samych siebie. Jak najbardziej godne obejrzenia i przemyślenia.
Aram Stern, „Żyć, by zaśpiewać tę jedną pieśń…”, Teatr dla Wszystkich

Spieszę z zapewnieniem – żadne uczucia podczas przedstawienia Sulimy i Piaskowskiego nie obrażą się. Trudno gniewać się – nawet uczuciom religijnym! – na przedstawienie, które stanowi bezpretensjonalny hymn do czułości, sympatii, wrażliwości na krzywdę, ale przede wszystkim do wiary w miłość. I do zmiany na lepsze. Na kruche.

Anna Jazgarska, Teatralny.pl

Twórcy

Reżyseria: Jędrzej Piaskowski
Dramaturgia, tekst, reżyseria świateł: Hubert Sulima
Scenariusz sceniczny: Hubert Sulima, Jędrzej Piaskowski
Scenografia: Anna Maria Karczmarska, Mikołaj Małek
Kostiumy: Rafał Domagała
Muzyka: Jacek Sotomski
Realizatorzy: Bartłomiej Chmara, Daria Główczyńska
Producentka: Magdalena Niedźwiecka
Inspicjent, asystent reżysera: Adam Pakieła

Premiera: 19.05.2023
Czas trwania: 120 min (bez przerwy)
18+

W spektaklu wykorzystano cytaty z utworów: „Celibat. Opowieści o miłości i pożądaniu” Marcina Wójcika, „#sexedpl. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie”, „Mieszkanie na Uranie. Kroniki przeprawy” Paula B. Preciado

Występują

Karol Franek Nowiński, Emilia Piech, Jerzy Pożarowski, Michalina Rodak, Michał Surówka, Małgorzata Trofimiuk, Jakub Ulewicz / Adam Graczyk, Małgorzata Witkowska

Galeria

Trailer


Od organizatorów

Przedstawienie porusza temat kryzysu duchowieństwa i psychicznego u osób konsekrowanych. Jeśli potrzebujesz wsparcia, pod tym LINKIEM znajdziesz ogólnopolską listę miejsc, w których można otrzymać bezpłatną pomoc dla osób w kryzysie psychicznym.

WIĘCEJ WYDARZEŃ
Jeśli chce Pan/i być informowany/a o kolejnych edycjach Festiwalu Nowe Epifanie i innych wydarzeniach, które organizuje Centrum Myśli Jana Pawła II, prosimy o pozostawienie swojego adresu e-mail.

Akceptuję poniższą klauzulę i wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą mailową informacji o wydarzeniach organizowanych przez Centrum Myśli Pawła II

Zobacz klauzulę >>

Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych przez administratora:

  1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Centrum Myśli Jana Pawła II z siedzibą w Warszawie, wpisane do rejestru instytucji kultury pod numerem RIK 1/2006; NIP 5252357081, REGON 140469560 (dalej: „Centrum”).
  2. Dane kontaktowe inspektora ochrony danych u administratora to: ul. Foksal 11, 00-372 Warszawa, e-mail: iod@centrumjp2.pl.
  3. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłania informacji o wydarzeniach organizowanych przez Centrum.
  4. Podstawą prawną przetwarzania jest udzielona przez Pana/Panią zgoda na przetwarzanie danych, zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Ogólne rozporządzenie o ochronie danych; Dz.U.UE.L.2016.119.1).
  5. Administrator nie przewiduje przekazywania danych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej, poza uzasadnionymi przypadkami związanymi z realizacją obowiązków wynikających z umów międzynarodowych lub regulacji wynikających z prawa Unii.
  6. Informujemy, iż odbiorcą Pani/Pana danych osobowych jest podmiot zewnętrzny obsługujący system i oprogramowanie informatyczne administratora i podmiot który na zlecenie administratora świadczy usługę e-mailingu/wysyłki newslettera.
  7. Administrator będzie przechowywał Pani/Pana dane osobowe do momentu wycofania zgody na przetwarzanie danych, nie dłużej niż jest to konieczne do realizacji celów, dla których je zgromadzono.
  8. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, jak również wniesienia skargi do odpowiedniego organu nadzoru: Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w przypadku gdy przetwarzanie danych narusza przepisy prawa.
  9. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się poprzez zapisanie danych urządzenia, z którego użytkownik korzysta i danych dostępu podczas podania adresu e-mail, konsekwencją takiego przetwarzania będzie wysyłka newslettera lub brak wysyłki, w przypadku podania błędnego adresu e-mail.
  10. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
Content | Menu | Access panel